Czy wiesz dlaczego dzieci płaczą tuż po narodzinach? Bo jest im zimno. Do tej pory siedziały sobie w ciepłym w brzuszku, w którym było 36,6 stopni, i nagle ktoś wyciągnął je z tych przytulnych warunków – na chłód. Dyskomfort, jaki wtedy czują, powoduje u nich płacz.
Pierwsze chwile maluszka na świecie są bardzo ważne – z jeszcze jednego powodu. W tych chwilach, mały człowiek uczy się pierwszej czynności – oddychania.
Kiedy jesteśmy dorośli, oddychanie staje się dla nas czynnością naturalną. Nie zastanawiamy się nad tym, czy powinniśmy wziąć teraz wdech, czy zrobić wydech. Ba, nie zastanawiamy się nawet nad tym, czy powinien on być głęboki czy płytki. A w chwili nagłego strachu, przerażenia – nie myślimy o tym, by nagle wstrzymać oddech. I nikt nam wtedy nie mówi: ej, zacznij już oddychać, już jest bezpiecznie.
To wszystko dzieje się “samo”.
A jednak!
W chwili ogromnego stresu, paniki – tracimy kontrolę nad naszym oddechem. Oddychamy szybko, płytko, przestajemy logicznie myśleć. I nagle okazuje się, że oddychanie, tak naturalne – sprawia nam ogromną trudność. Nie potrafimy opanować oddechu.
W takich chwilach bardzo pomocna jest obecność drugiej osoby, która powie: hej, popatrz na mnie – rób to co ja: weź głęboki wdech….. i powolny wydech… jeszcze raz… Świetnie Ci idzie.
Umiejętność kontrolowania swojego oddechu jest dla nas bardzo ważna. Spokojny oddech pomaga nam obniżyć tętno, ustabilizować ciśnienie krwi i zmniejszyć w niej poziom kortyzolu. Osłabia też działanie ciała migdałowatego w naszym mózgu, odpowiedzialnego za uczucie lęku, strachu i stresu.
Zauważyłaś, że to właśnie z tych powodów bierzemy głęboki wdech, kiedy musimy stawić czoła wyzwaniu, oczyścić umysł ze złych myśli i opanować emocje?
Czy wykipiało Ci kiedyś mleko z garnka? Z ludzkimi emocjami jest podobnie jak z gotowaniem mleka: wystarczy chwila nieuwagi, około 1-2 minuty, aby nasze ciało zalały negatywne emocje. Umiejętność kontrolowania swojego oddechu jest jak wyłączenie kuchenki i delikatny podmuch, który sprawia, że piana mleka opadnie a mleko nie wykipi i nie zaleje wszystkiego co jest dookoła…
Czy widzisz, jak wielkie znaczenie w naszym życiu ma tak ignorowana na co dzień rzecz jak oddech?
Dlatego właśnie powstał ten podcast: Złap oddech. Każdy z nas mierzy się w swoim życiu z trudnymi sytuacjami, powodującymi w nas niepokój, strach i dezorientację. A oddech jest pierwszą czynnością, którą możemy wykonać, aby zachować spokój i móc trudne sytuacje – uczynić łagodniejszymi.
Mam nadzieję, że dzięki temu podcastowi i Ty złapiesz swój oddech w pełnym chaosu i pośpiechu świecie.
W końcu – wolno nam żyć wolniej.
Ściskam Cię mocno
Asia