Podcast: Złap oddech

Jak znaleźć hobby

Posłuchaj na:

Któregoś razu scrollując facebooka, natknęłam się na post jakieś dziewczyny. Był bardzo smutny. Dziewczyna pisała w nim, że jest już po trzydziestce i… nie widzi sensu w życiu.
Wstaje codziennie rano, idzie do pracy, która nie daje jej satysfakcji, wraca do domu i… nic. Pustka. Czeka aż przyjdzie wieczór aby pójść spać i… znów pójść do pracy. Mówiła, że nie ma żadnej pasji, żadnego hobby. Niczego, co mogłoby obudzić w niej życie. 

Skąd właściwie bierze się pasja i hobby? Zastanawiałaś się kiedyś nad tym? Jak można ją w sobie odkryć? Jak się znajduje hobby?

Ten post zebrał bardzo dużo komentarzy. Ludzie dzielili się swoimi pasjami, opowiadali jak spędzają wolny czas po pracy i prawie za każdym razem dodawali: może też tego spróbuj? 

(wydech) Może… 

Ale takie dawanie rad nie mogło przynieść dobrego wyniku. Bo odkrywanie swoich pasji to nie jest świadomość istniejących możliwości. 

Dlaczego? 

No właśnie – dlaczego? 

Czy znasz tą ulubioną zabawę dzieci, a znienawidzoną przez dorosłych? Jak rodzic mówi, że muszą coś zrobić albo gdzieś pójść, to dziecko odpowiada: a dlaczego? Rodzic zaczyna mówić: ponieważ musimy zrobić to i tamto. A dziecko znów pyta: dlaczego? 

I rodzica w końcu trafia szlag! 

A dlaczego?

Bo w czasie tego spaceru z dzieckiem, dorosły już myśli co jeszcze musi zrobić, gdzie musi podjechać, co załatwić, co kupić, gdzie zadzownić, i już w myślach planuje od czego jutro zacznie pracę, aby ze wszystkim się wyrobić. Dorosły wie. 

A dziecko? Dziecko dopiero poznaje świat. Bada dorosłych. Sprawdza granice. Doświadcza. Próbuje. Szuka. 

Jeśli chcesz odkryć swoją pasję – bądź jak to natarczywe dziecko! Drąż temat!

 

Zastanów się: co jest dla Ciebie ważne? Co Cię wzrusza? Co porusza? Jakie emocje są dla Ciebie ważne?

 

Niedawmo czytałam artykuł o 70-latce, która miała dość siedzenia w domu i bycia bezproduktywną. Postanowiła więc otworzyć budkę z lodami. Coś niesamowitego!

Czytałam też o meżczyźnie, który był inżynierem, a zarazem chciał ratować planetę – ekologia była dla niego bardzo ważna. Swoje życie poświęcił na stworzeniu materiału konstrukcyjnego, który byłoby w pozyskiwaniu i całej eksploatacji przyjaźniejszy środowisku. 

Gdybyś zapytała mnie co jest moją pasją nie powiedziałabym Ci że robienie świeczek albo pisanie. To nie są moje pasje a jedynie narzędzia, które pozwalają mi realizować ją, urzeczywistniać to, co niematerialne, nienamacalne. Daje mi to ogromną radość, ale moją prawdziwą pasją jest odmienianie życia – czynienie życia przyjemniejszym, spokojniejszym, bardziej esencjonalnym. I właśnie do tego chcę inspirować innych. Po to działam w sieci, tworzę takie a nie inne produkty – bo wiem, że dzieki nim, ludzie zwolnią, złapią oddech, odnajdą swoją drogę do spokoju. Marzy mi się, aby w ludziach było mniej agresji. Mniej patrzenia tylko na siebie a więcje serdeczności, otwartych dłoni. 

Jeśli dla Ciebie ważna jest wrażliwość, piękno, możliwość wyładowania emocji – może swoją pasję odnalazłabyś w jeździe figurowej na łyżwach? Dlaczego nie?

Połącz swoje wartości z misją, a odkryjesz swoją pasję. 

 

Nie ma ludzi niepotrzebnych. Nie ma ludzi jałowych, niewidzialnych. Każdy z nas ma jeden brakujący puzzel do tego aby odmienić świat. Wyobraź to sobie: tysiąc ludzi kładzie ten jeden swój puzzel tworząc piękny, kompletny obraz. Czy to nie zmieni świata na lepszy? 

Kurcze, pewnie że zmieni! 

Wszystkie odcinki podcastu

4 zasady pracy na swoim w zgodzie ze sobą

Swego czasu poznałam pewnego biznesmena. I proszę nie mieć tu żadnych zbereźnych myśli! To było na pewnym evencie dla firmy informatycznej. Samo wydarzenie miało miejsce pod warszawą, w takim dworku, małym pałacyku. Pałacyk miał z 20 sypialni, wielką salę bankietową,...

One little word – mały krok ku sobie

Początek nowego roku. Och, ależ ja na ciebie czekałam nowy roku! Choć dla wielu noc sylwestrowa jest zwykłą nocą jak każda inna - dla mnie jest wyjątkowa. To zakończenie pewnego etapu życia. Zamknięcie drzwi, za którymi są niepowodzenia, zmarnowane szanse, wyrzuty...

Co musisz zrobić aby zasłużyć na nagrodę?

Gdybym zadała Ci pytanie: co obecnie jest Twoim największym pragnieniem, zachcianką, jaką chciałabyś spełnić - to co by to było? Czy jest taka rzecz, którą chciałabyś kupić, a może jest takie miejsce, które chciałabyś odwiedzić, ale… z jakiegoś powodu odmawiasz sobie...

Jak się nie przejmować i odpuścić. 3 techniki

Czy zdarzyło Ci się kiedyś przeżywać coś negatywnego zbyt długo? Przejmować się czymś zbyt długo? Zamartwiać się czymś, na co nie bardzo miałaś wpływ?  A może masz czasami tak, zwłaszcza wieczorami, niby chcesz odpocząć, zrelaksować się, ale czujesz, że Twoja głowa...

Jak Steve Jobs wykorzystywał moc kolorów

Wiesz kim był Steve Jobs? Na pewno wiesz. To ten facet od nadgryzionego jabłuszka co wiecznie ubierał się na czarno. Kiedyś ktoś go nawet o to zapytał, dlaczego zawsze chodzi w tym samym. Stivi odpowiedział, że… na co dzień musi podejmować tyle decyzji, że chociaż w...

Koń trojański wolniejszego życia

Wiesz ile trwała wojna trojańska? 10 lat. Po 10 latach ktoś wpadł na genialną intrygę, polegającą na uśpieniu czujności wroga i podarowaniu mu wielkiego, drewnianego konia. Kiedy mieszkańcy troi świętowali sukces, popili, pobalowali i poszli spać, wtedy grecy...

Work life balance na początku działalności

Znasz to powiedzenie: wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma? Ono idealnie pasuje, kiedy zastanawiamy się, czy lepiej pracować dla kogoś, czy na własny rachunek. Każda forma pracy ma swoje wady i zalety. A jedną z największych bolączek pracy na swoim jest… brak balansu,...

Znaczenie oddechu w życiu wolniej

Czy wiesz dlaczego dzieci płaczą tuż po narodzinach? Bo jest im zimno. Do tej pory siedziały sobie w ciepłym w brzuszku, w którym było 36,6 stopni, i nagle ktoś wyciągnął je z tych przytulnych warunków - na chłód. Dyskomfort, jaki wtedy czują, powoduje u nich płacz. ...