Wspólne zamieszkanie było błędem!

Związek na odległość ma to do siebie, że widujecie się rzadziej niż normalna para, ale za to na dłużej. Mieszkacie razem przez tydzień lub dwa i jest cudownie! Obłędnie, bezbłędnie cudownie!
Kładziecie się razem do łóżka. Przed zaśnięciem oglądacie film, przytulacie się. Rano budzicie się i zabieracie za robienie wspólnego śniadania. On robi kanapki, Ty zaparzasz kawę, herbatę. Później idziesz się kąpać: zabierasz ze sobą ciuchy, a brudne albo chowasz do torby, albo wrzucasz do prania u niego.
Ostatni rok naszego związku na odległość, Dawid mieszkał sam. Swoje brudne ciuchy od razu wrzucał do pralki lub, jeśli to była jakaś bluza czy spodnie, wieszał w szafie. W kuchni – wszystko na bieżąco mył. Gdy do niego przyjeżdżałam, czuliśmy się jakbyśmy mieli swoje mieszkanko. Ja też bardziej angażowałam się w dbanie o porządek. W końcu jesteśmy sami, prawie na swoim i chce się mieć w tym mieszkanku ładnie!

MyNaSwoim

Ale trzeba było powiedzieć KONIEC Z TYM! Czas zamieszkać razem!
Dawid przeprowadził się do mnie i moich rodziców. Musiałam przeorganizować część pokoju. To było trochę frustrujące. Wyobraź sobie, że nagle, do swojego przestronnego pokoju, musisz wnieść 125×75 cm biurko, a do tego jeszcze krzesło. Uhh! No dobra. Ale przecież Dawid też ma ciuchy i jakieś tam swoje graty, które, chciał-nie-chciał, trzeba pochować. Musiałam opróżnić komodę, zrobić trochę miejsca w szafie – brzmi błaho, ale łatwo nie było.
Przez pierwsze tygodnie musieliśmy wypracować nowy system przechowywania rzeczy. Każde z nas miało przecież swoje, inne przyzwyczajenia, i różne pierdoły_kurzo_łapacze.

No dobra, ale mieszkamy już razem. On w MOIM pokoju. W domu z MOIMI rodzicami. Głupio tak zostawić go w tym pokoju, a samej pójść do salonu pogadać z rodzicami. Skoro już go tu ściągnęłam, porzucił dla mnie dotychczasowe życie, przyjaciół, rodzinę, znajomych – powinnam spędzać z nim czas. No to kisimy się w tych 15 m2.
Spotkałabym się też z koleżankami na jakieś ploty. Ale on tu nikogo nie zna. To nie byłoby w porządku zostawić go w domu, a samej pójść się bawić. Odmawiam koleżankom. Siedzimy w domu. W pokoju. Razem.

Zaczęłam się coraz bardziej irytować. Non-stop-on! Chciałam, pewnie, że chciałam z nim zamieszkać, ale oddechu! Brakuje mi oddechu! Powoli czuję się uwięziona. Brakuje mi wyjść z domu, kontaktu z innymi ludźmi. Moje wyjścia ograniczają się tylko do uczelni i ewentualnie pubu po szkole. Ale nie długo – bo Dawid czeka.

Moja cierpliwość sięgnęła zenitu, gdy Dawid rzucił swój sweter na ziemię! Po prostu rzucił! Wziął i rzucił! No szlag mnie trafił!
– Co Ty robisz?!?!?! 
– No co, Ty też tak rzucasz.
– Tak! Ale ja rzucam rzeczy, które idą do prania!

Żałowałam. Byłam tak zła, że zamieszkaliśmy razem! Nie umiałam ani się zorganizować, ani psychicznie odpocząć.

Najtrudniejsze, w takiej zmianie życia, wspólnym zamieszkaniu po 9 latach związku na odległość, było zrozumienie, że mimo wszystko każde z nas ma swoje życie.  Ja musiałam odpuścić taką troskę o samopoczucie Dawida, i nauczyć się bycia małą egoistką. W osiągnięciu spokoju pomogła nam niby zwykła, ale trudna rozmowa. To była chyba nasza pierwsza poważna rozmowa w nowej sytuacji. Powiedzieliśmy sobie czego NIE oczekujemy od siebie, co nam nie przeszkadza. Każde wyraziło, jak wyobraża sobie wspólne mieszkanie i spędzanie wolnego czasu.
I to był klucz do naszego szczęścia na 15 m2.
Nie ma już “mój pokój”. Teraz jest nasz.

Cześć, jestem Asia

Jestem autorką bloga wolno wolniej. Mam nadzieję, że ten post zainspirował Cię do zwolnienia tempa, zatrzymania się i spokojniejszego życia.

A jeśli Ci się spodobał – skomentuj go i udostępnij w swoich social mediach.

6 komentarzy

 1. Zaczytana Susan

  Ja też mieszkam z rodzicami, mamy osobne piętro. Jednak mimo to, zaczęliśmy szukać mieszkania. Ja zawsze chciałam mieszkać w domu i założenie było takie, że mieszkać będziemy u rodziców (dokładamy się oczywiście do kosztów utrzymania domu, rachunków) i budować się, no ale tak się nie da niestety. Ze sobą – przynajmniej na początku od wspólnego zamieszkania – ciężko się dogadać, a jeśli wchodzi do tego jeszcze chodzenie na paluszkach wokoło rodziców to już w ogóle. W dodatku ciągła świadomość, że nie jesteś u siebie. Niestety, ale chyba warto zapłacić pieniędzmi niż zepsutą relacją z rodziną na całe życie.

  Odpowiedz
 2. Inne Życie

  Ojej, 15m2 na dwie osoby… brzmi ciężko. Jeszcze z rodzicami :) Dobrze, że się dogadaliście bo można oszaleć jak się siedzi we dwójke non stop na takiej małej powierzchni. Powinniście obydwoje mieć duuużo czasu dla siebie a w mieszkanku się spotykać i mieć z tego przyjemność :) Planujecie jakąś wyprowadzkę po ślubie na swoje?

  Odpowiedz
  • MyNaSWoim

   Tak :) kupiliśmy mieszkanie i w lipcu mamy odbiór kluczy ^^ tak nie mogę się doczekać!!! :))

   Odpowiedz
 3. pannamarzanna

  Fakt. Mieszkanie razem bywa kłopotliwe i trzeba się do wielu nowych rzeczy przyzwyczaić. Np do tego, że jak się pokłócicie to nie ma dokąd uciec! ;D
  Ja obecnie mam straszne problemy z zaśnięciem bez M u mojego boku :)
  i nie wyobrażam już sobie życia oddzielnie. :)

  Odpowiedz
 4. Agata

  Haha, a myślałam, że tylko ja jestem taką wredną babą :) Miałam tak samo jak Rafał się do mnie wprowadził! W dodatku jestem strasznie terytorialna i było mi bardzo ciężko, żeby oddać mu swoje kąty… Ale w końcu jakoś się przegryliźmy, choć i do tej pory są kwestie przez które ze sobą walczymy.

  Odpowiedz
  • MyNaSWoim

   Oooo nie wiedziałam, że mieszkacie razem! Ja chyba też troszkę jestem terytorialna… i chyba dlatego było m tak ciężko. Ale żeby od razu mówić, że wredna baba :DDD

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie kategorie bloga

MNIEJ STRESU

WIĘCEJ SPOKOJU

LEPSZE RELACJE

DOBRA ORGANIZACJA

WOLNOWOLNIEJ