Zawsze myślałam, że pielęgnacja roślin ogranicza się tylko do ich podlewania i czasem przetarcia liści z kurzu. Odkąd postawiliśmy na wystrój mieszkania w stylu botanicznym, przekonałam się, że rośliny potrafią być szalenie kapryśne! Fikus nie lubi być przestawiany, liwistona przecierania na mokro a i sukulenty „wiedzą” swoje.
Okres zimowy, w przypadku roślin jak i ludzi, potrafi dać w kość.

Pleśń w doniczce z kwiatami – jak się przed nią uchronić

Pleśń w doniczkach z kwiatami pojawia się najczęściej w okresie przedzimowym i zimą. Aby się przed nią chronić powinniśmy:

1. Wietrzyć pomieszczenie
Pleśń lubi spokój. Gdy jest ciepło, wilgotno, a powietrze stoi – pleśń chętniej się rozwija. Wietrzenie pomieszczeń, obniżanie (lub zbytnie podwyższenie) temperatury zaburzy jej optymalne warunki do wzrostu.

2. Rzadziej podlewać rośliny
Zimą w naszych mieszkaniach jest większa wilgotność i niższa temperatura niż latem. Dzięki tym dwóm czynnikom woda nie paruje tak szybko z gleby.
Rośliny powinniśmy podlewać wtedy, gdy dotykając ją palcem poczujemy, że jest susza a nie mokra, wilgotna.

3. Przestawić w lepiej nasłonecznione miejsce
Pleśń nie lubi słońca. Szybciej ziemia będzie pleśnieć w zaciemnionym miejscu, niż ta w nasłonecznionym. O ile jest taka możliwość – warto przenieść roślinę w takie miejsce, aby dochodziły do niej promienie słoneczne.

 

Kiedy już pojawi się pleśń – co robić

Widoczna pleśń, biały puszek na ziemi, jest tylko wierzchołkiem góry pleśniowej. Możemy usunąć ją z wierzchu ziemi, jednakże zarodniki wciąż będą w głębi ziemi. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wymienienie ziemi, w której jest roślina, zdezynfekowanie doniczki i użycie nowego, dobrego jakościowo podłoża.
Jednakże, w okresie zimowym rośliny przeżywają małe uśpienie. Tak duża ingerencja w środowisko rośliny da jej znak, że już czas się budzić i zacząć kwitnąć. Z tego względu z wymianą ziemi powinniśmy wstrzymać się do wiosny – gdy temperatura oraz nasłonecznienie naszego mieszkania będą stanowić optymalne warunki dla rozwoju rośliny.