Nazwiska – co mówią o naszej przyszłości

utworzone przez | kwi 30, 2023 | Lifestyle | 0 komentarzy

“Nazwiska stanowią nasze pierwsze połączenie z tożsamością. To one odzwierciedlają nasze pochodzenie, historię i kulturę, a wraz z nimi niosą się pewne oczekiwania”.

Malcolm Gladwell, “David i Goliat”

Czy wiesz co oznacza Twoje nazwisko? Skąd się wzięło? Jak powstało? Zazwyczaj kiedy myślimy o nazwiskach, skupiamy się na przeszłości. Od wieków nazwiska pełniły ważną rolę w naszej kulturze i historii. Stanowią swoiste odzwierciedlenie naszych korzeni i rodzinnych tradycji. A co mówią o naszej przyszłości? Czy nazwisko, które nosimy, może wpływać na to, czy odniesiemy w życiu sukces lub porażkę? Czy nasze nazwisko może determinować nasz przyszły zawód?

Pierwsza publiczna wzmianka o tym, że nasze nazwisko może mieć wpływ na naszą przyszłość, pojawiła się w 1994 roku. Redaktorów magazynu “New Scientist” nazwał to zjawisko: determinizmem nominatywnym, czyli skutkiem wynikającym z nazwy. W swoim artykule dziennikarz zauważył, że:

 • artykuł na temat bolesnego oddawania moczu dla magazynu British Journal of Urology napisało dwóch urologów o nazwiskach A. J. Splatt i D. Weedon (z ang. splat – chlap, wee – siusiu),
 • najwyższym sędzią Anglii i Walii był Igor Judge a sędzią w sądzie apelacyjnym był John Laws (z ang. judge – sędzia, law – prawo),

Ciekawostka!

Zygmunt Freud, był jedenym z najsłynniejszych psychiatrów i twórcą psychoanalizy. Jego badania skupiały się na roli nieświadomości i jej wpływie na ludzkie zachowanie i doświadczenia emocjonalne.

Zygmunt Freud był pochodzenia austrackiego. Jego nazwisko, w języku niemieckim, oznacza: radość.

 • w sporcie istnieje tenisistka Anna Smashnova, mistrz świata w surfingu Layne Beachley, zawodnik futbolu australijskiego Dereck Kickett, najszybszy biegacz świata na 100 i 200 metrów – Usain Bolt (z ang. smash – mecz, beach – plaża, kick – kopać, bolt – poganiać),
 • w świecie przestępczości był Christopher Coke – jamajski dealer narkotyków oraz Black Rob – trafił do więzienia za kradzieże przedmiotów o dużej wartości (z ang. coke – kokaina, rob – okraść).

W Polsce natomiast swego czasu pracownikiem w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej była Elżbiera Sommer, która później została prezenterką pogody (z niem. sommer – lato).

Skąd pochodzą nazwiska i jak je nadawano

Najwcześniejszych źródła, w których zanotowano obecność nazwisk, pochodzą ze średniowiecza. Nazwiska były odpowiedzią na potrzebę identyfikowania ludzi w społeczeństwie, gdzie wiele osób posiadało te same imiona. W średniowieczu, gdy zaczęto prowadzić księgi metrykalne i urzędowe, pojawiła się potrzeba dodatkowej informacji o tożsamości człowieka, takiej jak nazwisko. W różnych krajach i regionach powstawanie nazwisk było różne:

 • oparte na imieniu ojca (np. w krajach skandynawskich)
 • na miejscu pochodzenia (np. w krajach słowiańskich).
 • na zawodzie lub cechach fizycznych osoby (np. “Kowalski” pochodzi od słowa “kowal” – osoba wykonująca pracę kowala).
 • miesiąca, w którym dana osoba się urodziła,
 • cechy charakterystycznej wyglądu, itp.

Co oznacza Twoje nazwisko i co mówi o Twojej przyszłości

Choć znałam pochodzenie mojego nazwiska, wiedziałam skąd się wywodzi, co może symbolizować, nigdy nie myślałam o nim w sposób proroczy. Dziś, kiedy czytam opis swojego nazwiska jestem zaskoczona, jak wiele o mnie mówi. 

 • To prawda, urodziłam się w maju: 21 maja,
 • nie lubię ciętych kwiatów, zdecydowanie jestem zwolenniczką tych w doniczce, które później można wsadzić do ogrodu, 
 • szalenie ciągnie mnie do natury, otaczania się naturą, przebywaniem blisko lasu.

Moje nazwisko: Maj

Nazwisko proste, od nazwy miesiąca maj (May), być może pierwotnie określenie osoby urodzonej w tym czasie. Maj to także:

 1. drzewka, gałązki zielone, zieleń,
 2. choinka obnoszona przez dziewczęta wiejskie w drugie święto Wielkanocy,
 3. figura ludzka ze słomy obnoszona przez chłopców wiejskich podczas Zielonych Świątek,
 4. odzawodowe: ‘jakaś godność dworska, być może podkomorzy’,
 5. przezwiskowe: ‘piąty miesiąc roku’
 6. przenośnie: ‘człowiek stały’,
 7. Mai: przezwisko ze średnio-wysoko-niemieckiego meie ‘maj’, jako określenie czasu albo świąt, festynów obchodzonych w tym okresie.

Czy to silna więź z moim nazwiskiem sprawiła, że dziś zajmuję się uwrażliwianiem na naturę? Że odkryłam w sobie pasję do poznawania przeszłości i symboliki natury? Kto wie…  Ale dziś, jak nigdy przedtem, jeszcze mocniej czuję przywiązanie do mojego nazwiska i w pełni zgadzam się ze słowami, że “Nazwiska stanowią nasze pierwsze połączenie z tożsamością. (…) wraz z nimi niosą się pewne oczekiwania”.

A wy – zastanawialiście się kiedyś, co wasze nazwiska mówią o waszej przyszłości? Czy widzicie spójność między waszym nazwiskiem, a waszym życiem?

Dajcie mi o tym znać w komentarzu poniżej.

A gdybyście chcieli poznać pochodzenie i znaczenie swojego nazwiska, poniżej zostawiam wam linki, z których korzystałam szukając informacji o moim nazwisku:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *