Mindful eating – co to jest i jak go praktykować

utworzone przez | maj 30, 2023 | Lifestyle | 0 komentarzy

“Przyjemność z jedzenia nie polega tylko na smaku potraw, lecz także na naszej zdolności do bycia obecnym w chwili i naprawdę doświadczania tego, co wkładamy do ust.”

Thich Nhat Hanh.

Co robisz, gdy jesz? Jak wyglądają Twoje śniadania? Jesz je w pośpiechu, spoglądając na zegarek odmierzający czas do wyjścia z domu? A może będąc zawsze spóźnioną tylko dziabniesz bajsa (kęsa) kromki lub owsianki i wybiegasz z domu? A jak wyglądają Twoje obiady? Jesz przy komputerze między kolejnymi kliknięciami myszki lub klawiatury, patrząc się bardziej na monitor niż talerz przed sobą cały czas będąc skupioną na pracy i bieżącej czynności? Czy może odchodzisz od komputera? O czym myślisz, gdy jesz obiad w czasie pracy? Starasz się przez chwilę nie myśleć o pracy, odpocząć, wyciszyć się, czy może Twoje myśli wciaż krążą wokół tego co jeszcze powinnaś zrobić…?
A jak wygląda Twoja kolacja? Jesz ją przed telewizorem, przy stole a może przy komputerze? 

Jedzenie, spożywanie posiłków jest jedną z tych czynności, które bardzo często robimy automatycznie. Czujemy głód, więc naszym celem jest jak najszybsze zaspokojenie tego dyskomfortu. Nierzadko zdarza się też tak, że to dopiero głód wyrywa nas z transu wykonywanej czynności. Zdarzyło Ci się kiedyś na chwilę oderwać wzrok i myśli od jakiejś czynności i pomyśleć: matko, ależ jestem głodna! Zaraz umrę jak czegoś nie zjem?

Ciekawostka!

Mindful eating (po polsku “świadome jedzenie”) to podejście do jedzenia, które skupia się na pełnej świadomości i uważności wobec doświadczania spożywanego posiłku – zwracaniu uwagi na smaki, zapachy, tekstury i odczucia fizyczne związane z posiłkiem.

Na co dzień (przed pracą, w pracy) jedzenie traktujemy jak obowiązek. Czynność, która polega na zaspokojeniu potrzeby organizmu, aniżeli doznawaniu przyjemności – ze smakowania, ale także przyjemności płynącej z chwili dla siebie i odpoczynku.

Tymczasem świadome jedzenie niesie ze sobą wiele korzyści, które nie tylko wpływają na odczuwanie radości ze smakowania.

Pomaga lepiej poznać potrzeby naszego organizmu
Uważne jedzenie obejmuje polega na świadomym słuchaniu sygnałów wysyłanych przez nasze ciało – jesteśmy w stanie stwierdzić, czy jeszcze jesteśmy głodni, czy może już się nasyciliśmy i można przerwać jedzenie. 

Poznanie swoich preferencji
Jedząc świadomie, powoli dajesz sobie przestrzeń na poznanie swoich preferencji. Jakie smaki Ci bardziej odpowiadają? Jakie tekstury? Jakie przyprawy? Czego Ci zabrakło, a co było “podkręcaczem” smaku w tym daniu?

Proces regeneracji
Będąc w ferworze pracy, nasz mózg pracuje na wysokich obrotach. Analizujemy, zastanawiamy się co jeszcze mamy do zrobienia. Świadome jedzenie, doświadczanie jedzenia sprawia, że nasz mózg przez chwilę może odpocząć, wyciszyć się, ale także pobudzić. Nagle jego myśli zostają przekierowane w inną stronę. 

Chwila dla siebie
Nie zawsze mamy możliwość wyjść z biura, rzucić wszystko i wyciszyć się. Jednak nikt nie zwróci nam uwagi, dlaczego jemy obiad zamiast pracować. Spożywanie posiłku w ciszy, skupiając się na smakowaniu, przyglądaniu się swojemu posiłkowi sprawia, że przez chwilę mamy czas dla siebie. To również może być forma medytacji!

Lepsze traktowanie siebie
Kiedy jemy szybko – nie zwracamy uwagi na to co jemy i jak to jest podane. Zależy nam tylko na zaspokojeniu głodu. Jedząc świadomie dbamy o siebie, o swoje doznania, o to, aby było nam przyjemniej. Rośnie nam też motywacja, do lepszego odżywiania i zatroszczenia się o siebie.

Bransoletka Manifest życia wolniej

Bransoletka Manifest życia wolniej to Twój osobisty talizman, który każdego dnia będzie przypominał Ci, co jest dla Ciebie najważniejsze i o jakie emocje chcesz zadbać w swoim życiu.

Pamiętaj, że jedzenie to nie tylko obowiązek czy sposób na zaspokojenie głodu. To także wyjątkowa okazja do świadomego doświadczania chwili, odkrywania smaków, słuchania swojego ciała i zadbania o siebie.

Czy Twoje doświadczenia z mindful eating różnią się od opisanych? Czy zwracasz uwagę na sposób spożywania posiałków, miejsce i jakie myśli Ci wtedy towarzyszą?

Z otwartością poznam Twoje spostrzeżenia. Podziel się swoimi myślami, pytaniami i inspiracjami w komentarzach poniżej. Niech nasza dyskusja będzie źródłem inspiracji i wzajemnego wsparcia dla wszystkich pragnących czerpać radość i dobrostan z doświadczania życia. 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *