Kwiecień w zgodzie z naturą i sobą

utworzone przez | kwi 3, 2023 | Lifestyle | 0 komentarzy

„Początek kwietnia, jeden z tych miesięcy, które służą za przejście między zimą i wiosną. Śnieg już zniknął, ale nie ukazała się jeszcze zieloność; drzewa są czarne, trawniki szare i niebo szare: wygląda jak marmur poprzecinany srebrnymi i złotawymi nitkami”

Bolesław Prus, Lalka

Gdybym miała wskazać “najbardziej polski miesiąc”, wybrałabym właśnie kwiecień; bo żaden inny nie ma tak słomianego zapału. Niby wiosna, niby widać już pięknie błekitne niebo i niby pąki krzewów i drzew zaczynają już rozkwitać – a tu wciąż potrafi zaskoczyć nas śnieg i minusowe temperatury. Ledwo zachłysnęliśmy się wiosną a tu znów musimy zrobić tył zwrot. To frustrujące. 

Frustracja, nerwy, gniew – to są emocje związane właśnie z kwietniem. Za ich tak silną ekspansję odpowiada wątroba, która o tej porze roku oczyszcza się.

Na pewno słyszałaś też, o wiosennych porządkach i wielkim sprzątaniu przed świętami wielkanocnymi. Choć wielu śmieje się, że “nie będzie myło okien dla Jezuska”, kwiecień jest właśnie miesiącem oczyszczania. 

Ciekawostka!

Czy wiesz, że niegdyś i w Polsce na kwiecień mówiło się “aprylis”, od łacińskiego słowa “aprillis” oznacającego właśnie “kwiecień”? A jak się domyślasz, nazwa kwiecień pochodzi od obserwacji natury, tego, co zaczynało się w tym miesiącu: od kwitnienia. 

Niegdyś na kwiecień mówiono również “dębień”, od zieleniejących się dębów.

Wyrzucamy z siebie to, co tak długo nas dręczyło, osłabiało, co kumulowalismy w sobie zimą przez brak energii do działania i próbujemy odrodzić się na nowo. Przygotowujemy się do nowego życia.

Kwiecień potraktuj jako czas zaglądania w głąb siebie. Daj ujście swoim emocjom! Daj ujście energii!

Przed Tobą wspaniały czas odrodzenia. Czas nabierania sił, dojrzewania i rozkwitu. Pozbądź się tego, co ciągnie Cię w dół, co spowalnia Twój wzrost i napełnij się odwagą oraz wiarą w siebie, swoje własne możliwości. Twój rozkwit już się zaczął! 

Projekt: Małe kroki

– droga do siebie

Dołącz do zamkniętej grupy na facebooku, w której w każdy czwartek o 10:00 prowadzę z Dagmarą Sobczak live na teamt technik poznawania siebie i odkrywania siebie.

Uważaj jednak na pułapki. W tym trudnym miesiącu – pamiętaj o jednym: zadbaniu o swój dobrostan i harmonię. Kwiecień to władca negatywnych emocji. Na pewno znasz to przysłowie “kwiecień plecień bo przeplata, trochę zimy, trochę lata”. Choć porzekadło dotyczy przede wszystkim pogody, pamiętaj o nim, kiedy będą w Twojej głowie szalały emocje. Porządki są ważne, oczyszczanie myśli i ciała jest ważne. Ale nie strać przy tym kontroli. Nie pozwól, aby pragnienie odrodzenia i zmian zaślepiło Cię. Nie przyspieszaj biegu wydarzeń. Pamiętaj, że nie ma ludzi idealnych. Każdy z nas popełnia błędy, dlatego tak ważna jest uważność na to, co dzieje się dookoła nas. Zrób swój własny rachunek sumienia i zastanów się: czy ostatnimi czasy nie kierował Tobą egoizm? Czy nie zareagowałaś zbyt pochopnie? Czy nie byłaś zbyt uparta?

Tak, kwiecień to czas detoksu, a te – nigdy nie są łatwe. I choć do swoich błędów najtrudniej jest się przyznać – trzeba to zrobić. Nie da się zacząć na nowo i rozkwitnąć na nowo – jeśli wcześniej nie opadnie się z sił.

W kwietniu życzę Ci siły i cierpliwości.
I pamiętaj, że zaraz jest maj. Będzie mogło być już tylko lepiej.

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *