Jak zużywać mniej wody

utworzone przez | kwi 30, 2018 | żyć lepiej | 3 Komentarze

Kiedy jadę na wieś mijam domy, w których ubikacje są na dworze. Co i raz widzę starszą panią, która z wiadrem chodzi do studni po wodę. Za każdym razem gdy ją widzę, myślę sobie jakie to szczęście, że ja mam bieżącą wodę w domu. W każdej chwili mogę podejść do zlewu czy umywalki i umyć ręce, naczynia, buty. Przekręcam po prostu kurek i nie zwracając na nic uwagi czekam aż zleci zima woda.

Woda, to zdecydowanie jeden z większych luksusów dzisiejszych czasów! Luksus, którego mamy ogromne niedobory, a przez naszą ignorancję “kradnie” z naszych portfeli nawet 600zł.

Jak zmniejszyć zużycie wody w domu i płacić mniej

Czego nie wiesz o wodzie – kilka liczb i faktów

Rocznie, w Polsce marnuje się 9 mln ton żywności, a wraz z nią 1,72 mld m3 wody potrzebnej do jej wyprodukowania! To tak jakby codziennie wylewać do zlewu 100 butelek 1,5 litrowych!

70% powierzchni Ziemim stanowi woda. W tym 2,5% stanowi woda słodka, z czego tylko 0,7% jest dostępne i nadaje się do picia!
Choć żyjemy na planecie, która wydawałoby się składa się w większej części z wody, to mamy jej bardzo niewiele. Według raportu Światowego Biura Wody, Polska, obok Afryki, jest obszarem zagrożonym deficytem wody…

Jak oszczędzić wodę w łazience

1. Nie odkręcaj mocnego strumienia wody
Myjąc ręce, włosy, zęby czy biorąc prysznic – wcale nie potrzebujemy mocnego strumienia wody. Mocny strumień dodatkowo źle działa na nasze włosy, jest dla nich zbyt agresywny. Dokładnie tą samą powierzchnię czy to rąk, czy ciała możemy umyć w tym samym czasie ze zmniejszoną mocą wody.

2. Używaj wody letniej, ciepłej, ale nie gorącej
Według różnych dostawców wody, koszt wody zimnej to około 10zł za 1m3. Koszt wody ciepłej (jej podgrzania) to około 17zł/m3. Ciepła woda jest niespełna dwukrotnie droższa od zimnej.
Zamiast lać gorącą wodę przed kąpielą i czekać aż ona przestygnie – lepiej od razu kontrolować jej temperaturę oszczędzając przy tym czas i pieniądze.

3. Nie kąp się za długo, nie lej pełnej wanny wody
Skracając kąpieli pod prysznicem o 5 minut (5 min ciągłego lania wody) możemy zaoszczędzić około 50 L wody rocznie. Biorąc kąpiel w wannie – możemy nalać 1/3 objętości wanny.
Zimą, kiedy mam ochotę się rozgrzać w wannie – faktycznie – leję więcej wody by się nią bardziej przykryć i wygrzać. Jedak w okresie letnim – 1/3 objętości wanny wystarczy by się szybko umyć i obmyć z potu.

4. Pierz ubrania w trybie “szybkie pranie”
Jeśli pierzecie tylko przepocone, raz noszone ubrania, typu koszulki, sweterki, skarpetki – możecie spokojnie prać je w temperaturze 20stC przez 15-20 minut. Przecież te ubrania nie są brudne i nie wymagają dwugodzinnego cyklu w temperaturze 40-60stC.

5. Zmniejsz objętość wody w spłuczce
Niektóre ubikację mają możliwość spuszczania wody w 2 trybach: szybkim – gdzie zużywa się niewiele wody, oraz pełnym – gdzie ze spłuczki uchodzi cała woda. Możecie zmniejszyć tą ilość wody wkładając do spłuczki pustą butelkę po wodzie. Objętościowo wypełni spłuczkę, przez co będziecie spuszczać mniej wody.
Niektóre ubikacje mają też możliwość “zatrzymania” spuszczanej wody poprzez delikatne naciskanie guzika do spuszczania wody.

6. Wykorzystaj wodę i parę wodną po kąpieli
Kiedy na kafelkach i lustrze osiądzie para wodna – przetrzyjcie je ręcznikiem. Wyczyścicie tym samym płytki/lustro bez konieczności marnowania dodatkowej wody. Wilgoć, która na nich osiadła zrobiła już największą robotę!
Po wyjściu z wanny – macie już też mokrą wannę. Zostawcie trochę wody na dnie wanny i wykorzystajcie ją do umycia wanny.
Wodę z wanny możecie nabrać też do miski, i używać jej do spuszczania w ubikacji.

7. Łap zimną wodę
Czekając aż zleci zimna woda – łapcie ją do miski lub konewki. Można ją później wykorzystać do podlania kwiatków czy dać zwierzakowi do picia.

8. Zakręcaj kran
Podczas mycia rąk, zębów – zakręcajcie kran. W czasie mydlenia rąk czy szorowania zębów – woda wcale nie musi lecieć. Włączcie ją dopiero wtedy, kiedy będziecie chciały zakończyć czynność mycia.
Kiedy Wasi mężczyźni będą się golić – niech nabiorą trochę wody do umywalki. Maszynki nie trzeba płukać pod wodą bieżącą. Wystarczy ta nagromadzona na dnie umywalki.

Zobacz mój e-book:

Oszczędzaj dzięki uważności i życiu wolniej.

W e-booku znajdziesz karty, dzięki którym nie tylko będziesz mogła dokładnie zobaczyć ile wydajesz pieniędzy, ale przede wszystkim – poznasz swoje konsumenckie zwyczaje. 
A ja – podpowiem Ci gdzie szukać oszczędności i jak pozbyć się wyrzutów sumienia sprawiając sobie małe przyjemności.

Jak oszczędzać wodę w kuchni

1. Woda po gotowanych warzywach
Wodę po ugotowanych warzywach możecie wykorzystać do podlewania roślin. Woda po ziemniakach doskonale się do tego nadaje!
Chcąc usunąć zaschnięte ślady z patelni – zalejcie patelnię wodą, w której przed chwilą gotowałyście warzywa. Ciepła woda idealnie pomoże w oderwaniu zaschniętych pozostałości. Dla lepszego efektu – dodajcie detergentu. Dzięki temu nie trzeba marnować ciepłej wody z kranu ani szorować patelni.

2. Płucz naczynia hurtem
Chcąc umyć kilka naczyń – najpierw wszystkie zwilżcie, później wszystkie wyszoruj gąbką z detergentem lub nie (jeśli zabrudzenie jest niewielkie) a później wszystko hurtem potraktujcie wodą bieżącą.
Myjąc każde naczynie, każdy sztuciec oddzielnie marnuje się ogromne ilości wody.

3. Rozmrażaj produkty w lodówce
Nie tylko z oszczędnościowego punktu widzenia, ale także mikrobiologicznego, lepiej rozmrażać mrożonki wkładając je do lodówki i czekając aż różnica temperatur zrobi swoje, niż rozmrażać je w temperaturze pokojowej lub wkładając do miski z wodą.
Wkładając produkt nawet do zimnej wody robimy dokładnie to samo, jakbyśmy wkładali produkt do rozmrożenia do lodówki.

Inne działania

1. Dokręcaj krany
Czy wiecie, że nieszczelny kran potrafi generować do sekundę 1 kroplę wody? W skali roku będzie to 11 000 kropel wody – około nakapanych 80 zł.

Kiedy zakręcamy kurki z wodą na klatce schodowej, za każdym razem nie możemy wyjść z podziwu ile nasi sąsiedzi zużywają wody. Ich wartość licznika jest większa od naszego 300x(!) a ich w domu także jest dwoje.
Dla nas to niesamowite, ile jesteśmy w stanie zaoszczędzić po prostu nie marnując i kontrolując budżet domowy.

Samo skrócenie czasu brania prysznica, ograniczenie ilości wody w wannie, mycie się w niższej temperaturze i lżejszym strumieniem wody – już daje Wam oszczędność na jednej osobie około 350zł. A to tylko prysznic… – 3 kroki z 14 wymienionych.

Ilość sposobów oszczędzania wody może Was przytłoczyć. Może Wam się wydawać, że tego jest bardzo dużo i ciężko Wam będzie zmienić dotychczasowe nawyki. Ale zapewniam Was – nie jest tak. Te wszystkie czynności i tak, i tak wykonujecie codziennie – codziennie myjecie zęby, naczynia, puszczacie pranie – wystarczy po prostu zakręcić wodę, kiedy jej nie używacie, włączyć inny program mycia.

3 komentarze

  1. M

    Warto zrezygnować z butelkowanej wody, a kupić szklana butelkę filtrująca :)

    Odpowiedz
  2. Ula H.

    Bardzo dobry post !!! Mnie osobiście najbardziej spodobał się pomysł łapania zimnej wody – to będę chciała wdrożyć w swoim gospodarstwie domowym. Wiem też, że powinnam kąpać się krócej, ale po prostu lubię długo siedzieć pod prysznicem.

    Odpowiedz
    • MyNaSwoim.pl

      Bardzo się cieszę :) Ach wiesz, nie ma co dać się zwariować i odbierać sobie przyjemności :) Ja czasem też lubię wziąć długą kąpiel w wannie, ale już po prostu nie leję bez sensu tak dużo wody, kiedy to jest szybkie “przekąpanie” się :))

      Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *