Jak skutecznie podsumować rok i wyznaczyć nowe cele

utworzone przez | gru 24, 2021 | Lifestyle | 0 komentarzy

Grudzień jest niesamowitym miesiącem. Zaczyna się zdumieniem i refleksją – dopiero co był listopad, odwiedzaliśmy groby bliskich, aby zaraz powiedzieć “i mamy grudzień, jak ten czas szybko mija”. Później, zaczynają się przygotowania do Świąt. Zastanawianie się co komu kupić pod choinkę, do kogo w który dzień pojechać, co przygotować. Dla niektórych ten czas jest szalony, wpadają w wir Świątecznych przygotowań i pieczenia ciast, robienia makiełek, a inni, jak my, wyruszają w trasę, jadą na drugi koniec Polski, aby spotkać się z najbliższą rodziną.
A później opada świąteczny kurz. Wracamy na chwilę do pracy i przygotowujemy się na nadejście nowego roku. I nierzadko dopada nas refleksja: jaki był ten rok? Co się wydarzyło w ciągu tych 365 dni?
I nie ma co ukrywać – każdy z nas chciałby, aby przyszły rok – był lepszy od poprzedniego.
Tylko w czym?

Jak skutecznie podsumować rok i wyznaczyć nowe cele

Czy zastanawiałaś się kiedyś, ile jest obszarów w Twoim życiu? Zazwyczaj, kiedy robimy podsumowanie roku lub mówimy komuś co jest dla nas ważne: mówimy o tym, co nas na co dzień spotyka, czym wypełniona jest nasza codzienność. I zazwyczaj: używamy przy tym ogólników. Mówimy: rodzina, praca, przyjaciele, pasje.

Kiedy robimy swoje własne podsumowanie roku, zadajemy sobie pytanie: czy jestem zadowolona z ilości pieniędzy jaką mam? Czy jestem zadowolona z mojej pracy? Czy moje relacje z rodziną, przyjaciółmi są dobre? I może przypomni nam się kilka sytuacji, w których coś poszło nie tak, mogliśmy inaczej się zachować, może najdzie nas refleksja, że za mało (lub za dużo) czasu poświęciliśmy. Ale w ostatecznym rozrachunku powiemy: jest dobrze.
I tyle.

Jak więc mamy poprawić coś w swoim życiu, jak ma się ono zmienić – skoro ogólnie – jest dobrze? Skoro nie mamy żadnego punktu odniesienia, nie mamy żadnego celu? Skoro nie potrafimy sprecyzować – co powinno się zmienić?

Aby skutecznie przeprowadzić podsumowanie roku, możemy skorzystać z koła satysfakcji.

1. Każda część koła powinna odpowiadać innej, dokładnie sprecyzowanej wartości.

2. Następnie, powinniśmy sprecyzować: jak bardzo jesteśmy z tej sfery naszego życia zadowoleni.

Środek koła oznacza, że kompletnie nie jesteśmy zadowoleni, a brzeg – że nie trzeba tu nic poprawiać.

A jak dowiedzieć się, które obszary naszego życia są dla nas ważne, z czego tak naprawdę składa się nasze życie? 

Do tego celu możesz użyć symboliki kolorów. Każdy kolor, który nas otacza, symbolizuje pewną wartość naszego życia: bogactwo, miłość do siebie, do bliskich, relacje te – rodzinne jak i służbowe, determinację czy nastawienie na realizację celu. Zastanów się, co jest dla Ciebie w życiu ważne, w których obszarach swojego życia czujesz gorycz i zapisz je w swoim kole satysfakcji. 

KURS: ZNACZENIE I SYMBOLIKA KOLORÓW

Poznaj symbolikę 10 najpopularniejszych kolorów i za pomocą kart pracy, które dla Ciebie przygotowałam, dowiedz się czy ten obszar, Twojego życia jest w harmonii i równowadze.

Z kursu dowiesz się również, jak możesz wpłynąć na te obszary swojego życia wykorzystując znaczenie i symbolikę kolorów.

99,00 

4. Kiedy już zaznaczysz na kole satysfakcji swoje odpowiedzi, zrób krótki rachunek sumienia i wybierz te obszary swojego życia, nad którymi chciałabyś popracować, skupić się, poświęcić im najwięcej czasu. 

Tak przeprowadzone podsumowanie minionego roku, pozwoli Ci uczciwe zajrzeć w głąb siebie i wsłuchać się w swoje emocje dzięki czemu – spojrzysz na swoje życie z lotu ptaka.

A główny obszar, który wybierzesz nad którym chcesz popracować w przyszłym roku – może stać się Twoim one little word na nadchodzący nowy rok. 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *