Dlaczego woreczki na żywność powinny być z lnu – właściwości materiału

Wiedzieliście, że jeszcze kilakdziesiąt lat temu Polska była usłana lnem? Nie było takiego rejonu w Polsce, w którym nie hodowanoby tej rośliny. A dziś? Dziś nasz polski len odszedł przez nas w zapomnienie, na uciechę zachodnich sąsiadów.
A szkoda, bo len to bardzo wdzięczna roślina. Jego włókna, materiał, który powstaje z lnu – ma niewyobrażalnie duże zastosowanie.

My, wykorzystujemy go do produkcji woreczków do przechowywania żywności…

Dlaczego woreczki na żywność powinny być z lnu – właściwości materiału

Choć w pierwszym kontakcie z materiałem, len wydaje się być tkaniną szorstką, nie przyjemną, to w rzeczywistości zyskuje przy bliższym poznaniu. Wraz z użytkowaniem, włókna lnu stają się coraz bardziej miękkie, elastyczne i przyjemne w dotyku.
Jego główną, estetyczną zaletą jest to, że len nawet po długim używaniu nie mechaci się i wciąż wygląda jak nowy, zachowując swoją połyskującą strukturę co nadaje mu szlachetności.

W branży spożywczej natomiast, wykorzystuje się jego takie cechy lnu jak:

  • Wysoka chłonność – len szybko pochłania wilgoć i szybko ją oddaje, dzięki czemu wewnątrz materiału nie dochodzi do zbierania się kropelek wody, a produkty nie zaparzają się. Szacuje się, że len jest w stanie pochłonąć nawet 20% wody więcej, niż sam waży, a przy tym wciąż pozostaje suchy.
  • Właściwości antygrzybiczne – nie rozwijają się na nim bakterie i grzyby tak szybko, jak na innych materiałach, co pozwala na dłuższe zachowanie świeżości żywności
  • Niepochłanianie zapachów – w przeciwieństwie do innych materiałów, len nie chłonie zapachów, dzięki czemu idealnie nadaj się do przechowywania żywności bez uszczerbku na jej walorach zapachowych
  • Odporność na zabrudzenia – włókno lnu jest antystatyczne, co powoduje, że “nie przyczepiają się” do niego drobinki brudu

Dzięki grubym włóknom, len świetnie sprawdza się w przechowywaniu produktów sypkich oraz kruszących się.
Jeśli spakujemy do lnianego woreczka ciastka, nie musimy obawiać się okruchów w naszej torebce.
Dodatkowo, len jest materiałem bardzo wytrzymałym na uszkodzenia mechaniczne, dzięki swoim mocnym włóknom.

 

Cześć, jestem Asia

Jestem autorką bloga wolno wolniej. Mam nadzieję, że ten post zainspirował Cię do zwolnienia tempa, zatrzymania się i spokojniejszego życia.

A jeśli Ci się spodobał – skomentuj go i udostępnij w swoich social mediach.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie kategorie bloga

MNIEJ STRESU

WIĘCEJ SPOKOJU

LEPSZE RELACJE

DOBRA ORGANIZACJA

WOLNOWOLNIEJ