Dlaczego woreczki na żywność powinny być z lnu – właściwości materiału

utworzone przez | paź 6, 2019 | żyć lepiej | 0 komentarzy

Wiedzieliście, że jeszcze kilakdziesiąt lat temu Polska była usłana lnem? Nie było takiego rejonu w Polsce, w którym nie hodowanoby tej rośliny. A dziś? Dziś nasz polski len odszedł przez nas w zapomnienie, na uciechę zachodnich sąsiadów.
A szkoda, bo len to bardzo wdzięczna roślina. Jego włókna, materiał, który powstaje z lnu – ma niewyobrażalnie duże zastosowanie.

My, wykorzystujemy go do produkcji woreczków do przechowywania żywności…

Dlaczego woreczki na żywność powinny być z lnu – właściwości materiału

Choć w pierwszym kontakcie z materiałem, len wydaje się być tkaniną szorstką, nie przyjemną, to w rzeczywistości zyskuje przy bliższym poznaniu. Wraz z użytkowaniem, włókna lnu stają się coraz bardziej miękkie, elastyczne i przyjemne w dotyku.
Jego główną, estetyczną zaletą jest to, że len nawet po długim używaniu nie mechaci się i wciąż wygląda jak nowy, zachowując swoją połyskującą strukturę co nadaje mu szlachetności.

W branży spożywczej natomiast, wykorzystuje się jego takie cechy lnu jak:

  • Wysoka chłonność – len szybko pochłania wilgoć i szybko ją oddaje, dzięki czemu wewnątrz materiału nie dochodzi do zbierania się kropelek wody, a produkty nie zaparzają się. Szacuje się, że len jest w stanie pochłonąć nawet 20% wody więcej, niż sam waży, a przy tym wciąż pozostaje suchy.
  • Właściwości antygrzybiczne – nie rozwijają się na nim bakterie i grzyby tak szybko, jak na innych materiałach, co pozwala na dłuższe zachowanie świeżości żywności
  • Niepochłanianie zapachów – w przeciwieństwie do innych materiałów, len nie chłonie zapachów, dzięki czemu idealnie nadaj się do przechowywania żywności bez uszczerbku na jej walorach zapachowych
  • Odporność na zabrudzenia – włókno lnu jest antystatyczne, co powoduje, że “nie przyczepiają się” do niego drobinki brudu

Dzięki grubym włóknom, len świetnie sprawdza się w przechowywaniu produktów sypkich oraz kruszących się.
Jeśli spakujemy do lnianego woreczka ciastka, nie musimy obawiać się okruchów w naszej torebce.
Dodatkowo, len jest materiałem bardzo wytrzymałym na uszkodzenia mechaniczne, dzięki swoim mocnym włóknom.

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *