Dlaczego woreczki na żywność powinny być z lnu – właściwości materiału

Wiedzieliście, że jeszcze kilakdziesiąt lat temu Polska była usłana lnem? Nie było takiego rejonu w Polsce, w którym nie hodowanoby tej rośliny. A dziś? Dziś nasz polski len odszedł przez nas w zapomnienie, na uciechę zachodnich sąsiadów.
A szkoda, bo len to bardzo wdzięczna roślina. Jego włókna, materiał, który powstaje z lnu – ma niewyobrażalnie duże zastosowanie.

My, wykorzystujemy go do produkcji woreczków do przechowywania żywności…

Dlaczego woreczki na żywność powinny być z lnu – właściwości materiału

Choć w pierwszym kontakcie z materiałem, len wydaje się być tkaniną szorstką, nie przyjemną, to w rzeczywistości zyskuje przy bliższym poznaniu. Wraz z użytkowaniem, włókna lnu stają się coraz bardziej miękkie, elastyczne i przyjemne w dotyku.
Jego główną, estetyczną zaletą jest to, że len nawet po długim używaniu nie mechaci się i wciąż wygląda jak nowy, zachowując swoją połyskującą strukturę co nadaje mu szlachetności.

W branży spożywczej natomiast, wykorzystuje się jego takie cechy lnu jak:

  • Wysoka chłonność – len szybko pochłania wilgoć i szybko ją oddaje, dzięki czemu wewnątrz materiału nie dochodzi do zbierania się kropelek wody, a produkty nie zaparzają się. Szacuje się, że len jest w stanie pochłonąć nawet 20% wody więcej, niż sam waży, a przy tym wciąż pozostaje suchy.
  • Właściwości antygrzybiczne – nie rozwijają się na nim bakterie i grzyby tak szybko, jak na innych materiałach, co pozwala na dłuższe zachowanie świeżości żywności
  • Niepochłanianie zapachów – w przeciwieństwie do innych materiałów, len nie chłonie zapachów, dzięki czemu idealnie nadaj się do przechowywania żywności bez uszczerbku na jej walorach zapachowych
  • Odporność na zabrudzenia – włókno lnu jest antystatyczne, co powoduje, że „nie przyczepiają się” do niego drobinki brudu

Dzięki grubym włóknom, len świetnie sprawdza się w przechowywaniu produktów sypkich oraz kruszących się.
Jeśli spakujemy do lnianego woreczka ciastka, nie musimy obawiać się okruchów w naszej torebce.
Dodatkowo, len jest materiałem bardzo wytrzymałym na uszkodzenia mechaniczne, dzięki swoim mocnym włóknom.

 

Dla ducha

Masz ochotę na więcej przemyśleń? Tu znajdziesz moje przemyślenia na temat relacji, codzienności, życia w zgodzie ze sobą i przede wszystkim – poznania siebie.

Czytaj więcej…

Dla domu

Znajdziesz tu naszą codzienność: przepisy kulinarne na szybkie i jeszcze prostsze dania, moje triki na szybką i skuteczną organizację mieszkania no i… – zobaczysz jak mieszkam i co wybieram.

Czytaj więcej…

Nasza codzienność

Moja introwertyczna, nadwrażliwa dusza zdecydowanie woli siedzieć w domu, ale… to nie znaczy, że z tego domu nie wychodzę i siedzę cały dzień pod stołem!

Znajdziesz tu nasze wyjazdy – miejsca w Polsce, które polecam, filmy, które zrobiły na mnie wrażenie i ważne dla mnie chwile.

Czytaj więcej…

Polskie marki

Och, wiem jak to trudno być młodą marką. Tworzenie czegoś swojego, pójście pod prąd wymaga ogromu wysiłku.

Dlatego w tym cyklu przedstawiam Ci wywiady z fantastycznymi polskimi markami!

Czytaj więcej…

Cześć!

Cześć!

Jestem Asia. To moje myśli masz właśnie okazję czytać.
Jestem introwertyczką i osobą wysoko wrażliwą. Uwielbiam otaczać się naturą, zapachami i dobrymi emocjami. A nade wszystko cenię sobie wolność – możliwość bycia sobą i życia po swojemu.
Bo wolno mi.

Hej! Jeśli spodobał Ci się ten post, będzie mi bardzo, bardzo miło jeśli udostępnisz go na facebooku i skomentujesz.

To cudowne móc poznać Twoje zdanie, wymienić myśli. Tak tworzy się więź… 

Do usłyszenia wkrótce
Asia Maj Dubińska

0 komentarzy

A Ty, co o tym myślisz?

Odbierz prezent

Darmowy e-book: Miniporadnik jak żyć wolniej na co dzień