Czym się kierować kupując mieszkanie?

utworzone przez | cze 7, 2016 | żyć lepiej | 0 komentarzy

Kiedy przejeżdżasz przez Warszawę, widzisz, że dookoła Ciebie powstają coraz to nowsze biurowce i bloki mieszkalne. Kiedy szukasz mieszkania dla siebie, zauważysz, że jeszcze dobrze inwestycja nie ruszyła, dopiero pierwsze koparki wjeżdżają na plac, a część lokali już jest sprzedana! Czysty obłęd! Od podjęcia decyzji o kupnie mieszkania, do uściśnięcia sobie dłoni z deweloperem potrzebowaliśmy ponad pół roku! Tyle czasu zajęło nam szukanie naszego wymarzonego kąta.


Czym się kierować kupując mieszkanie?
przede wszystkim
1. Jak długo chcesz w nim mieszkać

My wiedzieliśmy, że nasze mieszkanie będzie mieszkaniem przejściowym. Nie potrzebowaliśmy więc pokoju dla (przyszłego) dziecka. Wystarczyła nam sypialnia i salon.

2. Czego (nie)potrzebujesz
Żadne z nas nie pracuje zdalnie. Nie potrzebowaliśmy więc gabinetu. Nie planowaliśmy też mieć w domu siłowni, czy pokoju dla gości. Zależało nam na otwartej kuchni i garażu oraz swobodnym poruszaniu się i możliwości ustawienia mebli!

3. Dodatki
Obecnie mieszkamy w bloku z ogródkiem. Jest to świetne rozwiązanie dla życia w mieście. Bardzo mi zależało, aby i nowe mieszkanie posiadało ogród. Jednakże, te mieszkania, które oferowały ogródki nie spełniały naszych oczekiwań. Zadowoliliśmy się więc średniej wielkości balkonem.


lokalizacja
1. Komunikacja miejska
Choć oboje jeździmy samochodem, zależało nam aby blisko naszego mieszkania była komunikacja miejska. To, czego nie znoszę, to długie “spacery” do domu w środku nocy. Nigdy nie wiesz kogo spotkasz na swojej drodze.

2. Plany zagospodarowania przestrzeni
Kiedy wydawało nam się, że znaleźliśmy mieszkanie marzeń okazało się, że miasto ma w planach wybudowanie obok niego obwodnicy! Znaczy to tyle, że przez kilka lat mielibyśmy za oknem plac budowy, robotników, maszyny – hałas i kurz.
Nie chcieliśmy też, by obok naszego bloku powstał inny blok. Obawialiśmy się, że mielibyśmy okno w okno z sąsiadami.

3. Puby, przedszkola
W rozmowie z deweloperem wyszło, że w jednym z lokali usługowych ma powstać pub. Mecze, imprezy okolicznościowe, patio, które byłoby częścią pubu – zamknięte okna całą noc, całe lato! Nie można oczekiwać, że do tego pubu będą przychodzić sami kulturalni ludzie. Musieliśmy brać pod uwagę wrzaski, krzyki i głośną muzykę co noc.

mieszkanie
1. Funkcjonalność
Zależało nam, aby mieszkanie było funkcjonalne. Nie chciałam siedzieć w części salonowej na kanapie, i z tejże kanapy mieszać zupę w kuchni.
Za każdym razem gdy oglądaliśmy jakieś mieszkanie, wyobrażaliśmy sobie gdzie jakie meble mogłyby stać. Dzięki temu uniknęliśmy kilku wpadek!

2. Czystość
Wyobraź sobie, że znaleźliśmy mieszkanie z antresolą, gdzie od podłogi do sufitu ciągnęło się okno. Mieszkanie wyglądało obłędnie przepięknie! Ale jak umyć to okno? Nie było jak się do niego dostać! Przez większość dni mielibyśmy brudną okno-ścianę z zaciekami, kurzem.

3. Rysuj i pytaj projektanta o możliwość wprowadzenia własnych poprawek
Dzięki temu zyskaliśmy o metr dłuższą sypialnie, kosztem przedsionka. Przestawiliśmy też drzwi do sypialni, dzięki czemu będziemy mogli mieć dłuższą szafę.
Dorzuciliśmy też dodatkowe wyjścia na TV i gniazdka. Dzięki temu będziemy mieć wybór, na której ścianie chcemy postawić telewizor, bez konieczności ciągnięcia kabli po ziemi.

4. Piętro
Najwyższe, nie ostatnie. Nie chcieliśmy brać na siebie kłopotu przeciekającego dachu i duchoty. Nie chcieliśmy też mieszkać na parterze czy pierwszym piętrze tuż przy chodniku. Jeśli ogródek lub okna mieszkania nie są zaprojektowane z głową, możesz być pewna, że prędzej czy później albo ktoś Cię okradnie, albo będziesz miała wiecznie zasłonięte rolety.

5. Północ/południe
Zależało nam na maksymalnie jasnym mieszkaniu! Wybierając mieszkanie za każdym razem zwracaliśmy uwagę, na którą stronę wychodzą okna.

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *