Czym jest praktyka doświadczania chwili

utworzone przez | mar 30, 2023 | Lifestyle | 0 komentarzy

”Życie trwa właśnie teraz. Nigdy się jeszcze nie zdarzyło, żeby Twoje życie toczyło się kiedy indziej niż teraz i nigdy tak się nie zdarzy.”

Eckhart Tolle

Choć pogoda nie zawsze na to wskazuje, mamy już wiosnę. Coraz częściej i coraz bardziej nienasyceni wystawiamy twarz ku słońcu, łapiąc jego nieśmiałe promienie i wbrew rozsądkowi – wychodzimy z domu bez kurtki. Wiosny! Energi! – krzyczy każda część naszego ciała. Tylko czy potrafisz usłyszeć czego pragnie Twoje ciało i Twój organizm? Czy potrafisz praktykować przeżywanie każdej chwili w zgodzie ze sobą?

Czym właściwie jest doświadczanie chwili?

Doświadczanie chwili

Choć każdy z nas w swoim życiu doświadczył wielu chwil radości, to nie każdy potrafi z tych chwil czerpać prawdziwą esensję. Kiedy czytamy książkę, jesteśmy na spacerze z osobą, którą darzymy sympatią, kiedy przekrzykujemy się w rozmowie, od której ze śmiechu bolą nas policzki – mówimy, że dobrze, w fajny sposób spędzamy czas.

Ciekawostka!

Czy wiesz co oznacza “ucieleśnić”? Według słownika języka polskiego oznacza «nadać czemuś realny kształt, uchwytną zmysłami postać, formę» oraz «być symbolem lub wyrazem czegoś», a także «urzeczywistnić się».

Tymczasem doświadczanie chwili to coś więcej. To zauważenie siebie tu i teraz. Osadzenie siebie w zdarzeniu. To ten rodzaj błogostanu, który sprawia, że czas zamiast pędzić jak szalony – zatrzymuje się w błogości. W takiej chwili wyłączamy umysł, przestajemy kierować się tym co przyziemne i racjonalne, a zaczynamy czuć – odbierać świat dotykiem duszy. To taki stan, w którym obserwujesz otoczenie, Twoje tu i teraz i nie szukasz właściwych słów by opisać, jak się czujesz bo wiesz, że takie nie istnieją. 

Dobrze, błogo, szczęśliwie, bezpiecznie, radośnie, przyjemnie, miło, ciepło, wesoło, fajnie – w doświadczaniu chwili nic nie znaczące, zwykłe przymiotniki. Doświadczania chwili, jak miłości, nie da się opisać. Można tylko czuć.

Blokery doświadczania

Doświadczanie chwili nie jest proste. W świecie zdominowanym przez pośpiech, działanie i chęć dzielenia się swoimi przeżyciami – na doświadczanie nie ma miejsca. Wypracowaliśmy w sobie nawyki, które zamiast kierować naszą uważność do wewnątrz nas – skupiają się na powierzchowności.

Jeśli chcesz zacząć doświadczać chwil, to pamiętaj:

  • zapomnij o czasie – szczęścia i emocji nie można podporządkować kalendarzowi; patrząc na zegarek nie skupiasz się na tym co czujesz, a co musisz zrobić;
  • schowaj telefon tak, abyś go nie czuła i nie słyszała – doświadczanie chwili to osadzenie, ucieleśnienie się w niej – a nie da się być w dwóch miejscach na raz;
  • porzuć kontrolę – pozwól chwili płynąć swoim rytmem i spróbuj podłapać ten rytm;
  • pozwól sobie na bycie sobą – bez zastanawiania się jak zostaniesz odebrana i czy coś wypada – postępuj zgodnie ze swoimi wartościami i tym co dla Ciebie najważniejsze,
  • obserwuj – bądź obserwatorem swoich rozmówców, towarzyszy, świata dookoła Ciebie ,
  • nie szukaj słów – czuj.

Doświadczanie chwili jest bardzo mocno powiązane z odczuwaniem dobrostanu – dobra w sobie – to dobry stan siebie i całej siebie.

I choć może nie doświadczałaś go już dawna lub miałaś tylko przebłyski, to właśnie teraz jest ten czas, aby wprowadzić do swojego życia praktykę doświadczania. Otwórz się na małe, malutkie zmiany w dobrą stronę. W stronę dobrostanu.

Ale najpierw zadaj sobie pytanie – co tak naprawdę otula moją duszę i umysł spokojem, miłością i ciepłem? W jakiej chwili jestem szczęśliwa? Czego potrzebuję?

I pobądź z tymi myślami i odczuciami. A gdy będziesz gotowa – zrób pierwszy krok ku sobie, w swoją stronę. Zastanów się co właśnie teraz możesz zrobić, aby poczuć się kochaną częścią wszechświata. I słuchaj swoich słów – wyłów z nich perłę.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *