Czy dożyliśmy już takich czasów, w których nowe technologie mogą nas czegoś nauczyć, pomóc nam być lepszymi ludźmi? Niektórzy mówią, że technologie nas ogłupiają, rozleniwiają nas. Pewnie i tak jest. Ale w przyrodzie musi być zachowana równowaga. Skoro coś ma swoje wady, musi mieć i zalety. A dla mnie największą zaletą technologii jest to, że daje możliwości. Bo gdyby nie technologia – może nigdy nie poznałabym mojego męża. Gdyby nie komputery, internet… .
Nowe technologie nie są złe, jeśli potrafimy z nich mądrze korzystać. A czasem – technologie mogą nas bardzo dużo nauczyć – na przykład o budowaniu relacji w związku… .
Czego o związku może nauczyć Cię iRobot Roomba e5
60 decyzji na sekundę
iRobot roomba e5 podejmuje 60 decyzji na sekundę, aby móc dokładnie, bez obijania mebli wysprzątać mieszkanie. Wykonuje 60 analiz, aby zrobić coś dobrze, tak jak trzeba. Tak, aby efekt był zadowalający.
My nie jesteśmy robotem i w ciągu 1 sekundy 60 decyzji nie podejmiemy przed postawieniem kroku. Ale możemy przemyśleć. Możemy się zastanowić.
Są takie sytuacje, kiedy na czymś mi bardzo, bardzo mocno zależy, a mój mąż tego w ogóle nie rozumie. To co dla mnie jest szalenie ważne, dla niego nie jest nawet warte uwagi. I nie mam do męża o to żalu, bo on to nie ja, i rozumieć wszystkiego nie musi. Ale ja robotem też nie jestem – mam emocje, choć tak jak robot staram się podjąć dobrą decyzję. Nim wykonam krok, nim się odezwę, nim ryknę na mojego męża psując nam obojgu do reszty nastrój – zastanawiam się czy to ma sens? Czy warto? Czy mój gniew coś pomoże? Czy rzucenie tym kubkiem pełnym kawy coś zmieni na lepsze?
Związek to decyzje. To myślenie co dalej, co się wydarzy. To podejmowanie decyzji jak najlepszych dla nas.
Wirtualna ściana
iRobot roomba e5 ma taką fajną funkcję, której często ludzie nie rozumieją. W zestawie iRobota są takie dwa klocki, które tworzą wirtualną ścianę, przez którą on nie przejdzie. I ta funkcja jest o tyle fajna, że jak ja będę siedziała w salonie na podłodze i plotła makramy, to Roomba zaraz nie przyleci posprzątać mnie i całej mojej pracy, bo ja postawię przed sobą dwa klocki tworzące wirtualną ścianę.
I z tej funkcji i przykładu można się jak najbardziej śmiać, jednak odnosząc ją do związku – powinniśmy być całkiem poważni!
Są takie sytuacje, kiedy chcemy pobyć sam na sam. Te sytuacje mogą być codziennie, na przykład wtedy, kiedy małżonek wraca do domu jako drugi, zmęczony po pracy i zwyczajnie chce odpocząć. I małżonek, na przykład mój, siada wtedy przy komputerze, stawia na blacie sekretarzyka kubek z kawą z mlekiem i cukrem robiąc na sekretarzyku brązowy ślad kawy, zakłada słuchawki na uszy i gra w LOLa lub ogląda filmy na youtube. I robi coś jeszcze – stawia przede mną niewidzialną ścianę.
To jest ten czas, w którym nie ma dla mnie męża, choć jest na wyciągnięcie ręki. To jest ten czas, który on potrzebuje mieć tylko dla siebie.
I mój maż już wie, że kiedy mi jest tak bardzo, bardzo smutno, kiedy jestem zraniona, kiedy cierpię niemiłosiernie bo w telewizji pokazali jak cierpi jakieś zwierze, ja się w domu unoszę gniewem – mój mąż już wie, że postawiłam między nami niewidzialną ścianę. To jest czas, w którym to ja muszę dojść do siebie. Muszę wyciszyć się. Uspokoić. Poradzić sobie z tym sama.
Dostosowanie
iRobot roomba e5 potrafi dostosować się do każdej powierzchni. Nie ma dla niego problemu, że teraz sprząta dywan, a zaraz będzie musiał pokonać panele, znów wskoczyć na dywan aby posprzątać płytki w kuchni. Roomba się dostosuje. Po prostu.
I choć żadne z nas robotem nie jest, w związku też musimy nauczyć się dostosowywać. Musimy nauczyć się dostosowywać do zmian, do inności, do humorów – do bardzo wielu rzeczy. Musimy nauczyć się tworzyć związek i zdrową relacje mimo tego, że od dziś:
– jedno z nas będzie miało prace na same noce
– będzie dzieliło nas ponad 3000 km w lini prostej
– będziemy żyć tylko za jedną pensję
– nie ma z nami już dziecka, zostaliśmy sami.
Związek to stałe dostosowywanie się. To obserwowanie reakcji i nastrojów. Krok w przód i krok w tył.
W związku nie można tylko być. W związku nie jesteśmy sami – musimy stale dostosowywać nasze emocje i nasze zachowanie – do zachowania i emocji drugiej osoby.
Mamy sobie pomagać – nie utrudniać.
Oczyszczanie
iRobot roomba e5 ma taką świetną funkcję, Dirt Detect, która służy do wykrywanie większych zabrudzeń. Dzięki temu Roomba wie, którym miejscom powinna poświęcić więcej czasu na doczyszczenie.
I gdybym była twórcą serialu Black Mirror – taką właśnie funkcję dałabym każdemu człowiekowi na świecie. Każdy człowiek potrafiłby wykryć, czy druga osoba ma jeszcze żal, czy już nie. Każdy człowiek potrafiłby wykryć, czy wszystko już jest dobrze, czy jeszcze nie, czy jeszcze musimy porozmawiać, coś sobie wyjaśnić.
Czasem myślę, że mój maż ma taką funkcję. Bo kiedy ja już mówię, że wszystko ok – on wie, wyczuwa to, że jednak jeszcze nie jest koniec, jeszcze coś mnie trapi, jeszcze coś mnie boli, coś siedzi. Tylko ja nie mówię mu co, bo jest mi jeszcze zbyt przykro. A on wtedy wie, że po prostu musi poświęcić jeszcze trochę czasu… .
To jest chyba jedna z moich ulubionych cech ludzi w związku – oni zawsze wiedzą. To jest tak niesamowite znać kogoś tak bardzo, bardzo dobrze by wiedzieć.
Budowanie zdrowych relacji w związku nie jest łatwe. Im dłużej staram się pokazywać Wam mechanizmy budowania relacji, im więcej czasu poświęcam na czytanie o relacjach, obserwowaniu relacji innych ludzi – zastanawiam się jak to jest, że dla jednego sprzętu, jednej rzeczy producent daje instrukcję obsługi, a wchodząc z kimś w związek często nawet nie zadajemy sobie trudu poznania tej osoby.
Czytamy instrukcje obsługi aby skorzystać z urządzenia zgodnie z zaleceniami – aby nie ponieść konsekwencji i nie stracić gwarancji na rzecz nabytą, a nie zadajemy sobie trudu poznania osoby, aby jej nie stracić i nie zranić jej… .
Parametry techniczne sprzętu.
A jakie są Twoje parametry?
Wpis powstał w ramach współpracy z iRobot.
0 komentarzy