3 legendy – jak powstały pączki i co symbolizowały

utworzone przez | lut 23, 2022 | WolnoWolniej | 0 komentarzy

W Polsce, jak doskonale wiesz, mamy różne święta i obchodzimy najróżniejsze wyjątkowe dni. Część z nich jest kontrowersyjna, jak walentynki, a część – jest bo jest i nikt się nimi specjalnie nie przejmuje. Czy wiesz na kiedy przypada Dzień myśli braterskiej lub Dzień bez łapówki?
No właśnie. 

Ale Dzień, w który wypada tłusty czwartek jest wyjątkowy! I ze świecą szukać tego, komu ten dzień, to święto – nie sprawia radości. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, co nie ucieszy się na myśl, że dziś bezkarnie, oto on może zjeść pączka! Pysznego, mięciutkiego, polanego lukrem pączka!

Nie wierzę, że ktoś taki istnieje. 

Możemy psioczyć na walentynki, kłócić się czy powinniśmy obchodzić Dzień chłopaka czy Dzień mężczyzny. Ale z Tłustym czwartkiem – nikt nie dyskuje. 

A czy zastanawiałaś się kiedyś, skąd się wzięły pączki i jakie krążą wokół niego legendy? 

Bierz pączka w dłoń i zapraszam do lektury! :)

Legendy związane z pączkiem

Historia o żołnierzu

Rzecz działa się w XVIII wieku, kiedy nasz kraj jeszcze nazywano Królestwem Polskim. Legenda głosi, że pewien niemiecki cukiernik bardzo chciał przyłączyć się do wojska Pruskiego, jednakże na próżno było szukać w nim wojownika. Cukiernik był chudy, mizerny i ani trochę nie spełniał warunków bycia żołnierzem. Ale było coś, co szczególnie wyróżniało go na tle innych – a mianowicie – był szalenie zdeterminowany! W końcu udało mu się! Młody cukiernik dostał przydział do armii pruskiej ale nie jako żołnierz, a kucharz! Ponoć tak się ucieszył na te wieści, że z radości postanowił zrobić małe, drożdżowe kuleczki nadziewane marmoladą, odpowiadające kształtem armatnim kulom. 

HISTORIA 2

Inna legenda również mówi o młodym Niemcu, który bardzo chciał zostać żołnierzem, ale ze względu na swój wygląd – ciągle spotykał się z odmową. Pewnego razu, kiedy znów przyszła do niego wiadomość odmowna, chłopak stał przy garze z rozgrzanym olejem. Legenda mówi, że młodzieniec wpadł w taką furię, że zaczął rzucać ciastem drożdżowym, które akurat trzymał w dłoni. Część ciasta trafiła do gara z rozgrzanym olejem i… – tak powstały pierwsze pączki.

Jednak jak każda legenda, i ta doczekała się swojej innej interpretacji. 

 

HISTORIA RODZINY KRAPF

Inna legenda głosi, że pączki powstały dzięki wiedeńskiej właścicielki cukierni – Cecylii Krapf. Pani Cecylia tak gorliwie kłóciła się ze swoim małżonkiem, że w ferworze kłótni postanowiła rzucić w niego surowym, drożdżowym ciastem. Ten, uchylił się od pocisku, a okrągła kuleczka trafiła wprost do garnka z gorącym olejem.

Co ciekawe, niemieckie słowo krapf znaczy pączek

 

Historia burmistrza z Małopolski

Legenda głosi, że w XVII wieku Krakowem rządził niejaki Comber. O burmistrzu Krakowa mówiło się, że ponoć miał wyjątkowo zły charakter. Pisano o nim tak: „Pan Bóg wysoko a król daleko, któż nas zasłoni przed Combrem?”. Burmistrz poza swym złym charakterem, słynął również z nienawiści do kobiet! W złość wpędzały go przekupki mające swoje stragany na krakowskim rynku! 

Legenda głosi, że Comber zmarł w Tłusty czwartek. Kiedy wieść o śmierci Combra dotarła na krakowski rynek, wszystkie przekupki i służące urządziły wielką zabawę!

Chcesz poznać więcej ciekawostek o pączkach? Zapisz się na mój newsletter! Opowiem Ci, kiedy w Polsce jadano pączki, jakie wierzenia były z nimi związane i czego koniec symbolizowały.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *