Przesilenie zimowe – czym jest ten szczególny czas w roku

utworzone przez | gru 20, 2022 | Lifestyle | 1 komentarz

“Przesilenie zimowe zawsze było dla mnie wyjątkowe jako jałowa ciemność, która rodzi zieloną przyszłość poza wyobraźnią, czas bólu i wycofania, który wytwarza coś radośnie niepojętego, jak motyl monarcha mistrzowsko wydostający się z granic swojego kokonu, wybuchający w nieoczekiwanej chwale.”

Gary Zukav

Przesilenie zimowe wypada na 21 lub 22 grudnia. To najkrótszy dzień w całym roku, który zaczyna się około 7:40 , a kończy około 15:20. Dawniej przesilenie zimowe nazywane było Świętem odrodzenia. Mówiono, że “ciemność osiąga swój największy zasięg, a Słońce wstrzymuje bieg”.

Poganie wierzyli, że właśnie w noc przesilenia zimowego na ziemię powracają ich zmarli. To był zarówno czas fascynacji, jak i przerażenia.

Koniec cyklu i początek nowego

W słowiańskiej tradycji właśnie w tym czasie rozpoczynał się Nowy Rok – okres Godów, celebracji, z której mocno korzysta obecne Boże Narodzenie. Nowy rok słoneczny oraz obrzędowy oznaczają, że od tego momentu słońca będzie przybywać. To czas wybudzenia się z letargu i wspólnego świętowania. 

Ciekawostka!

To, co przyswoiła sobie tradycja chrześcijańska od pogan, to przede wszystkim łamanie się opłatkiem (dawniej był to chleb), posiadanie i strojenie choinki, a także wieszanie jemioły.

Czy zauważyłaś, że zimą, właśnie w okresie przedświątecznym, aż do nowego roku, atmosfera wśród bliskich potrafi być mocno napięta? Słowianie wierzyli, jest to efekt magazynowania w sobie energii wszystkich wydarzeń mijającego roku i ciężkich emocjonalnych przeżyć, takich jak uczestniczenie w kłótni czy doświadczanie niepowodzeń.

Aby pozbyć się tej negatywnej energii – w czasie przesilenia zimowego oczyszczano przestrzeń. Czy nie widzisz tutaj podobieństwa ze sprzątaniem domu tuż przed Bożym Narodzeniem?

Okres porządkowania przestrzeni wokół siebie miał jeszcze jedno znaczenie. Sprawiał, że człowiek oddawał się refleksjom nad tym co było. Mógł spojrzeć na swoje życie, miniony rok i skupić się na podziwianiu dokonań, aby z wdzięcznością przyjąć lekcje doświadczeń.

To są właśnie jakości do jakich woła nas ten okres w roku. W tej ciszy i bezruchu czeka mądrość, odsłania się podświadomość.

Bransoletka: Manifest życia wolniej

Wzór na bransoletce przedstawia ogień, będący symbolem zjednoczenia, wspólnej celebracji i ciepła ale także niszczycielskiej siły, która czasem pojawia się w naszym życiu, a także jest na niej liść, symbol przemijalnośći, nowego odrodzenia i życia. To połączenie natury, harmonii i bezpieczeństwa. 

Bransoletka wykonana jest ze srebra próby 925. 
Srebro jest symbolem kobiecej energii i bezpieczeństwa domowego. Harmonizuje wibracje, zwłaszcza te między ludźmi. Jednoczy i scala. Jest silne i elastyczne.

219,00 259,00 

Nasza kultura i obecny styl życia niestety nie sprzyjają zwolnieniu biegu. Czas przed świętami zdaje się być często pełnym chaosu, stresu i mnóstwa obowiązków.

Dlatego to, co możesz zrobić w tym okresie dla siebie, dla zadbania o swój dobrostan – to zrzucić z siebie wszelkie: muszę, powinnam, oczekują ode mnie i skupić się na swoich własnych emocjach i potrzebach. 

Niech to będzie dla Ciebie czas, w którym z czułością, powoli domykasz ten rozdział swojego życia. Nie patrz na swoje życie z punktu porażek i tego co mogłaś zrobić lepiej, inaczej.

Zobacz w nim wszystkie piękne zdarzenia, w których mogłaś uczestniczyć a z tego, co nie wyszło, co poszło nie tak – z radością wyciągnij wnioski. Ciesz się z nich niczym Tomas Edison, który chwalił się swego czasu, że odkrył co najmniej 1000 sposobów, na to jak na pewno nie będzie działać żarówka.

A jeśli bardzo mocno jesteś zakorzeniona w tradycji gotowania i świątecznego pędu to pamiętaj, że kiedyś wspólne kolędowanie i śpiewanie pieśni miało na celu obudzenie wśród zgromadzonych poczucia wspólnoty i jedności. Był to czas celebracji przyjaźni, wspólnego ciepła.

Składano sobie wzajemnie życzenia, które pełniły funkcję pomyślnych wróżb i w zamian obdarowywano się czymś słodkim albo drobnym podarkiem. 

I niech ten czas, od początku przesilenia zimowego, będzie dla Ciebie czasem zadumy, refleksji i spojrzenia na swój miniony rok z radością. 

Ciekawostka!

Istotnym rytuałem Szczodrych Godów była Wielka Uczta, a na niej 12 różnych potraw, które symbolizowały 12 miesięcy w roku. Oczywiście kosztowało się każdej po trochu, by zapewnić sobie szczęście i pomyślność w każdym miesiącu.

1 komentarz

  1. Ula H.

    Bardzo ciekawy wpis. Najważniejsze to zadbać o siebie i swój dobrostan. Nie robić nic przeciw sobie i nie wpadać w pętlę, która prowadzi do nikąd. Pozdrawiam ciepło :))

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *